Prawie każda organizacja zajmująca się utrzymaniem ruchu dąży do zmniejszenia liczby działań naprawczych i niezaplanowanych przestojów. Aby to osiągnąć, stosujemy prewencyjne utrzymanie ruchu, co jest dobrym rozwiązaniem. Musimy jednak uważać, by nie przesadzać z jego częstotliwością.
Utrzymanie ruchu stosujemy, aby zachować lub przywrócić pełną sprawność naszych urządzeń, jednak potrzeby w zakresie konserwacji mogą się zmieniać z czasem. Wiek urządzeń, produkowane na nich wyroby i ich narażenie na wpływy zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne, to czynniki wpływające na stan urządzeń.
Aby zapewnić skuteczność naszych działań prewencyjnych, nawet w obliczu zmieniających się potrzeb, zalecamy stosowanie kodów zakończenia.
Kody sprawozdań w systemie CMMS
Na przykład w standardowej konfiguracji systemu CMMS MaintMaster używamy trzech kodów zakończenia, aby śledzić rozwój naszych działań w zakresie prewencyjnego utrzymania ruchu. Kody te można znaleźć w grupie kodów zakończenia „PM wykonane zgodnie z procedurą”:
- Status OK: urządzenie jest w dobrym stanie i dopuszczone do dalszego użytku.
- Zidentyfikowano odchylenie: urządzenie lub komponent nie odpowiada standardowi lub nie spełnia zadowalających wyników pracy. W takim przypadku należy utworzyć zadanie kontrolne, aby podjąć działania naprawcze.
- Zidentyfikowano i usunięto odchylenie: wykryto drobne odchylenie i skorygowano je. Nie ma potrzeby dalszej kontroli, jednak wykonane działania należy zgłosić w ramach zadania.
- Status OK (zmień procedurę): urządzenie jest w dobrym stanie i dopuszczone do dalszego użytku, ale procedura lub interwały muszą zostać dostosowane w oryginalnym zadaniu/szablonie.
Analiza historii i optymalizacja
Optymalizacja pracy działu utrzymania ruchu to działanie ciągłe. Podczas analizy danych kodów sprawozdań w systemie CMMS należy wziąć pod uwagę dwie wskazówki:
- Jeśli masz wiele zakończonych zleceń pracy z kodem „Zidentyfikowano odchylenie”, warto przeprowadzić analizę przyczyn źródłowych dla każdego działania kontrolnego, aby znaleźć i wyeliminować rzeczywistą przyczynę, co zwiększy wydajność urządzeń.
- Dla zleceń zakończonych kodem „Status OK (zmień procedurę)” warto, aby osoba zgłaszająca opisała, co należy zmienić — interwał, materiał, technikę lub inne aspekty. Ułatwi to omówienie koniecznych działań.
Analiza pod kątem wyrobów i innych wpływów
Gdy zbierzesz dane historyczne dotyczące produkowanych wyrobów na urządzeniach i przypiszesz im kody zakończenia, możesz zobaczyć zmiany w zapotrzebowaniu na konserwację w zależności od produktu.
Jeśli natomiast urządzenie jest narażone na wpływy zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne, łatwo ustalisz, kiedy potrzebujesz bardziej intensywnego prewencyjnego utrzymania ruchu, a kiedy nie jest to konieczne.